Świat zmienia się w zawrotnym tempie. Dziś technologia, internet czy social media zdominowały sposób w jaki postrzegamy świat i jak komunikujemy się. Coraz rzadziej zwracamy uwagę na rzeczy, które jeszcze jakiś czas były dla nas istotne.

Dlaczego warto drukować zdjęcia

Chciałbym dziś opowiedzieć piękną historię, która przytrafiła mi się jakiś czas temu, gdy fotografowałem ślub Sikhów. Po ceremonii podeszła do mnie starsza pani i zaczęła rozmowę o zdjęciach. O tym, że zatrzymują ważne chwile, że dziś robi się znacznie więcej zdjęć niż kiedyś. Po chwili otworzyła swoją torebkę i wyciągnęła te trzy oto fotografie.

Drukowanie zdjęć na papierze
Drukowanie zdjęć na papierze
Drukowanie zdjęć na papierze

Powiedziała, że na zdjęciach jest jej dziadek, a zdjęcia te zostały wykonane początkiem poprzedniego stulecia. Ponieważ podczas ślubu miała możliwość spotkać się z młodszym pokoleniem rodziny, czuła wewnętrzny obowiązek by te zdjęcia przynieść i pokazać rodzinie, by każdy mógł zobaczyć i poznać jak wyglądał członek ich rodziny. Były to jedyne trzy zdjęcia, które posiadała z podobizną jej dziadka.

Jest jakaś magia w zdjęciach na papierze, to nie to co samo co zdjęcia na komputerze, smartfonie czy TV. Z szacunku do fotografii mam zasadę, że wszystkie zdjęcia, które są dla mnie ważne staram się drukować.

Uwielbiam też dawać wydrukowane zdjęcia innym. Kilka dni temu wydrukowałem zdjęcia dla rolników, których miałem okazję fotografować przy okazji osobistego projektu, który ostatnio realizowałem. Gdy przekazywałem im zdjęcia wielu z nich było mile zaskoczonych, że dostają wydrukowane zdjęcia zamiast cyfrowych plików. Wielu z nich nie miało “tak dużych”, 15 cm na 23 cm zdjęć w ręku.

Zachęcam Was wszystkich do przeglądnięcia swoich zdjęć z życia codziennego, wybrania najciekawszych i wydrukowania. Paradoks jest taki, że często wydrukowana odbitka potrafi przetrwać znacznie dłużej niż zdjęcie cyfrowe. Wielu z was na pewno straciło dysk, czy telefon na którym były cenne zdjęcia. Albo płyta CD/DVD na której znajdowały się zdjęcia zwyczajnie już się nie odtwarza.

Wydrukuj swoje zdjęcia

Jeżeli nie wiesz jak zabrać się samodzielnie do drukowania zdjęć, to zapytaj swojego fotografa. Jestem pewny, że pomoże Ci w uzyskaniu świetnych wydruków i odbitek.

A może jest to idealny moment by zrobić sobie nowe  zdjęcie portretowe, albo nowe zdjęcia rodzinne, które następnie zostaną wydrukowane?

Drukujmy zdjęcia! Zatrzymujmy piękne momenty na papierze! Dbajmy o wspomnienia!