Reportażowa fotografia ślubna

Reportażowa fotografia ślubna bez pozowania

Reportaż ślubny – zdjęcia ślubne bez pozowania.


Ślub to piękne i ważne wydarzenie w Waszym życiu, dlatego czasami potrafi też być stresujące. W końcu wkładacie wiele wysiłku by wszystko było tak jak sobie wymarzyliście i było dopięte na ostatni guzik. Momenty takie jak przysięga, pierwszy taniec, przemowy, podziękowania dla rodziców to często stresujące chwile dla Pary Młodej. Ah! zapomniałbym, jest jeszcze ten fotograf, który cały dzień i robi tysiące zdjęć do których trzeba się uśmiechać i pozować i ciągle coś od nas chce. No nie jest łatwo!


Popatrzcie na parę poniżej. Miała mnie dość! Nie chcieli już pozować i się uśmiechać, Wykończyłem ich! Nie chcecie tak wyglądać na swoim ślubie, prawda?

No dobra, oczywiście żartuje.

Fotografia poniżej to fajny, prawdziwy moment, w którym w rzeczywistości para śmiała się z tego o czym szeptał do nich tata Panny Młodej. Niewykluczone, że po latach para patrząc na tą fotografie przypomni sobie to co ich śmieszyło w danym momencie i co powiedział do nich tata!

Reportaż ślubny bez pozowania

Słuchajcie, mam dobre wieści! Zdjęcia ślubne mogą naprawdę być ciekawe i pokazywać fajne momenty z Waszego dnia!

Wierzę, że najcenniejsze zdjęcia dla Was i Waszej rodziny to te uchwycone w sposób naturalny, bez sztucznego pozowania. To prawdziwe momenty, które opowiadają o Waszych emocjach. To chwile wzruszenia i radości. To zdjęcia, które dokumentują przebieg dnia przedstawiając w sposób spójny Waszą historie.

Spójrz proszę na poniższą fotografię. Jest to jest to jedno z moich ulubionych zdjęć. Bardzo proste, technicznie dalekie od doskonałości. Ale to nie ma znaczenia. To piękne zdjęcie przedstawiające wzruszenie Panny Młodej podczas przemowy, oraz czuły gest mamy, która położyła swoją dłoń na ręce Panny Młodej. Wierzę, że to zdjęcie ma dużą wartość zarówno dla Panny Młodej jak i jej mamy. To piękna chwila warta uwiecznienia.

To zdjęcie nie wygra konkursów fotograficznych, nie będzie miało tysiąc lajków. Na szczęście nie zależy mi na tym. Na ślubie jestem dla Was i Waszych rodzin, dlatego fotografuję tak by zdjęcia które powstaną były ważne przed wszystkim dla Was.

Fotografia ślubna bez pozowania

Tylko prawdziwe momenty. Bez pozowania i ingerowania w bieg Waszego dnia.


Chciałbym byście w dniu Waszego ślubu skupili się wyłącznie na świętowaniu Waszego dnia z najbliższymi, nie zaprzątając sobie głowy zdjęciami.

Jestem na Waszym ślubie by zadbać o fotograficzną pamiątkę, która po latach będzie przywoływać wspomnienia mające miejsce w dniu ślubu i emocje, które towarzyszyły danym chwilom.


Poniższa fotografia przedstawia bardzo krótką chwilę w której Para młoda przebija piątkę w otoczeniu uśmiechniętych gości.

niepozowane zdjęcia ślubne

Jak pracuję na ślubach?


Podczas swojej pracy proszę Was o ignorowanie mnie, traktowanie w przenośni jak powietrze. Dzięki temu mogę być blisko Was i dokumentować to co jest najważniejsze, piękne chwile i Wasze prawdziwe emocje.

 Jestem obserwatorem i nie ingeruję w wydarzenia. Nigdy nie proszę byście robili coś na potrzeby fotografii. To Wasz dzień i to Wy jesteście w nim najważniejsi. Moim zadaniem jako fotografa jest wyłapywanie cennych i pięknych momentów, oraz dokumentowanie Waszego dnia bez inscenizowania czegokolwiek.


Poniższa fotografia była wykonana na jednym z moich pierwszych ślubów, które fotografowałem w Anglii. Bardzo lubię to zdjęcie za naturalność i fajny moment. Takich chwil nie da się zaplanować. Fotograf może tylko bacznie obserwować i czekać aż magia zacznie sama się dziać.

Niepozowana fotografia ślubna

Czym jest dla mnie idealne zdjęcie?


Gdybym miał podać czym jest dla mnie dobre zdjęcie to wyróżniłbym następujące składowe. Moment, emocje, kompozycja i światło.

Moment, czyli ułamek chwili który pokazuje to co jest tematem zdjęcia. Emocje, czyli to co przeżywają bohaterzy zdjęcia, oraz to jak dane zdjęcie działa na nasze emocje. Kompozycja, odpowiedzialna jest za estetyczną część zdjęcia. Światło, oraz cień, czyli wszystko to gdzie zaczyna się magia.

Jak widzisz stworzenie idealnego zdjęcia jest mega trudne. Bardzo wiele składowych musi zagrać by takie zdjęcie mogło powstać.

W dniu ślubu na większość rzeczy fotograf nie ma wpływu. Mamy częściowy wpływ na kompozycje sceny którą fotografujemy. Nie mamy wpływu na to jakie będzie światło. Nie mamy wpływu czy będą emocje i łzy szczęścia, czy nie. Nie wiemy jakie zastaniemy warunki, w których przyjdzie nam pracować. Dlatego to co jest dla mnie najważniejsze to zawsze jest moment. To on opowiada o Waszym dniu i to on przywołuje wspomnienia.


Poniższe zdjęcie przedstawia Pannę Młodą podczas przygotowań. Lubię to zdjęcie. Czy jest to zdjęcie idealne? Nie, Ale jest fajny moment z odbiciem w lustrze, jest ładne światło na twarzy Panny Młodej. Jest również spokój, który bije od Panny Młodej, wszak emocje to nie tylko uśmiechy i łzy. Jest ciekawa kompozycja, choć na pewno kadr mógłby być jeszcze lepszy, gdyby udało mi się schować żarówkę z nad lustra za lustro. W tym miejscu dodam, że nie usuwam i nie poprawiam tego typu elementów w post-produkcji. Skoro zostały zarejestrowane na fotografii to powinny pozostać jako jego część.

Reportażowa fotografia ślubna Naturalna fotografia

Czym są wieloplany w fotografii ślubnej?


Wieloplanami w fotografii ślubnej nazywamy zdjęcia przedstawiające sytuacje w których dostrzegamy wiele planów na zdjęciu.

Przeważnie na takim zdjęciu dzieje się bardzo wiele. Takie fotografie opowiadają o danej chwili, przedstawiając wiele interesujących momentów uchwyconych w ułamku sekundy. Aby udało się zrobić takie zdjęcie po za umiejętnościami i sprawnym okiem, potrzebna jest odrobina szczęścia.

Świetnym sposobem na trening oka i doskonalenie wieloplanów jest fotografia uliczna, to trudna ale zarazem bardzo fascynująca dziedzina fotografii. TUTAJ znajdziesz moje zdjęcia z ulicy.

Bardzo lubię poniższe zdjęcie. Powstało na chińskim ślubie, gdzie druhna opowiadała wesołą historie dotyczącą Panny Młodej. Wiele się dzieje na twarzach bohaterów zdjęcia, również gesty rąk fajnie się zgrały.

Dokumentalna fotografia ślubna

Reportaż ślubny to historia opowiedziana zdjęciami.


Reportaż ślubny który powstaje w trakcie dnia ma opowiedzieć Waszą historię za pomocą fotografii. Dobrze, jeżeli ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Ważna też jest narracja i sposób prezentowanych fotografii. Czasami warto pokazać ślub w sposób chronologiczny, a czasami nie.

Zapraszam Cię do pooglądania zdjęć poniżej. Znajdziesz tu przykładowe reportaże ślubne, które wykonałem swoim parom.

Jeżeli podoba Ci się taki styl i chciałbyś bym w podobny sposób sfotografował Twój ślub to skontaktuj się proszę, byśmy mogli się poznać i porozmawiać o Waszych ślubnych planach.


Instagram - zapraszam do śledzenia!

Jako Fotograf Ślubny pracuję na terenie całej Polski. najczęściej w woj. Śląskim, Dolnośląskim i Małopolskim. Często odwiedzam takie miasta jak: Katowice, Gliwice, Częstochowa, Sosnowiec, Zabrze, Bytom, Chorzów, Żory, Rybnik, Tychy, Cieszyn, Bielsko-Biała, Jaworzno, Ruda Śląska, Dąbrowa Górnicza, Piekary Śląskie. Z chęcią odwiedzę Twoje miasto by wykonać zdjęcia ślubne, bądź zdjęcia rodzinne.